Sommarens flagga är halad!

Sicken bild - jag smäller av, det går ju inte att se att den är photoshoppad :)

Sicken bild – jag smäller av, det går ju inte att se att den är photoshoppad 🙂

Recept: Sesam och chilikyckling

Sommarens handduksflaggor är intagna från balkongerna i grannskapet för denna gången, och vi vinkar och säger ”tack och hej semestern, välkommen tillbaka snart igen!”

Men misströsta inte, KRBB*s veckomatsedlar är tillbaka så ni kan fortsätta ha semester från att planera vad som skall serveras under veckan och fortsätta drömma om nästa sommar, värme och paraplydrinkar, vassegoda!

  • Pasta Carbonara, låt oss börja enkelt och försiktigt för er som inte har varit nära spisen på hela sommaren och vant er vid att laga allt över öppen eld.
  • Fyller man år på tisdag så äter man smörgåstårta, men ni andra kan smörja kråset med Sesam- och chilikyckling
  • Grön artsoppa
  • Ostpaj med lax och spenat

Sesam och chilikyckling:

1 skivad gul lök
3 hackade vitlöksklyftor
5 cm ingefära, skalat och hackad
4 kycklingfileer, skurna i bitar
300 gram pak choi i bitar (hittar du inte det i din affär så ta kinakål istället)
2 msk sesamfrön
1 tsk maizena
1 msk soyasås
3 msk sweet chilisås
1 msk citronjos

  1. Hetta upp solros- eller rapsolja i en stor stekpanna, eller wok om du har en sådan.
    Lägg i löken och stek i ca 5 min, det skall bli lite gyllenbrunt. Lägg i vitlök, ingerföra, kyckling, pak choi och sesamfrön och stek under omrörning i 5 min till.
  2. Mixa maizenan med soyan, chilisåsen och citronjosen. Häll i stekpannan, stek ytterligare 1 minut – klart!!
  3. Servera med nudlar eller ris.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s