Ibland blir det segare med tiden

image

En sommarromans, seg som fanken, den håller i sig än…

Recept: Firecracker Beef (brisket)

Familjen drog till Stockholm på lite oktoberlovs-galej. När vi hoppade på tåget i Göteborg så fick vi tränga oss förbi ett ungt par som skulle skiljas åt. Han hade följt med henne in på tåget, slängt upp väskan på hatthyllan, kysst henne, kliat den obligatoriska knähunden bakom örat och gick nu ut och ställde sig vid fönstret för att längtansfullt och trånande titta på sin käresta.
Det ritades hjärtan i luften, båda mimade ”i love you” medans de pekade på varandra, hunden hölls upp i luften så att husse skulle kunna ”luftkela” utanför… Och tiden gick och hjärtana blev större och armrörelserna yvigare. Avgången blev några minuter försenad och scenen utanför fönstret började bli plågsam även för de inblandade och inte bara för oss i publiken.
Hur avslutar man det här på ett snyggt sätt såg han ut att tänka, skall man låtsas att telefonen ringer, eller bara slänga sig ner på marken och spela död för att slippa den här charaden? Det som började ömsint och romantiskt hade snabbt förvandlats till en scen ur Lorry.
Lättnaden var monumental när tåget äntligen rullade bort från stationen.

Det visar sig alltså att romantik blir segt och trist när man långkokar det, till skillnad från bringa som är segt och trist till att börja med men blir mört och fint som minnet av en sommarflirt!

Firecracker Beef
Receptet är långt som en arm, jag vet, men värt det!

2-2½ kg spetsbringa, gärna rullad
2 hackade röda lökar
1 msk paprikapulver (gärna rökigt)
1 msk English mustard powder
2 tsk mald kanel
½ tak cayennepepper
1½ msk sirap
0,5 dl rödvinsvinäger + 2 msk
75g brunt socker + 2 msk
3 hackade vitlöksklyftor
4-6 lagerblad
2-4 röda chilis, de lite rundare, pricka dem ett par gånger
5 dl passata, passerade tomater
2 msk Worcestershiresås

  1. Använd en ugnssäker gryta eller ugnssäker form som du också kan steka i. Bryn köttet på alla sidor och salta och peppra rejält. Lyft ur och lägg på ett fat.
    Häll i lite mer olja i samma gryta och stek löken i 8-10 minuter tills de är mjuka.
    Under tiden blandar du paprikapulver, senapspulver, kanel, cayennepeppar, sirap, 2 msk vinäger, 2 msk socker och 1msk olja. Pensla blandningen över köttet (spara en klick för senare).
    Värm ugnen till 150 grader.
    Häll i resten av ingredienserna i grytan och rör runt, salta och lägg sedan köttet över. Sätt på locket eller vira in formen i ett par lager folie, skicka in i ugnen i 6 timmar, vänd någon gång under tillagningen.
  2. Läs en bok och drick ett glas vin. 🍷
  3. Ta bort locket, rör runt i såsen och pensla över den sparade kryddpastan över köttet. Öka värmen till 200 grader och kör köttet ytterligare 20 min tills ytan har mörknat.
  4. Ta ut från ugnen och låt köttet vila i 15 min täckt med folie.
    Riv sönder köttet med två gafflar, släng bort löken och chilisarna, och blanda köttet med såsen.
    Servera som topping på en bakad potatis, på ett libabröd med rostad majs och gräddfil, i ett gott burgarbröd, med rostad sötpotatis eller med pasta – ja, faktiskt!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s