Veckomatsedel v 4 – Livets torktumlarfilter.

Recept: Mulligatawnysoppa

Tänk om man hade en torktumlare för livet. Alltså inte en torktumlare som man har hela livet, men en torktumlare FÖR livet. Vore inte det fiffigt, så säg?
En torktumlare där man skulle kunna köra in en tråkig månad som januari, låta den snurra runt en timme eller två och sedan bara rensa luddfiltret. Precis som man rensa torktumlarens luddfilter på katthår, bös och noppor så skulle man kunna rensa bort januaris sista dagar innan lön, man kunde rensa bort vintermörkret och glåmighet, årsbokslut och… ja, kanske några trivselkilon kunde tumlas bort också?

Men så funkar det ju inte, vi får leva med livsluddet och göra det bästa av saken! Och kan ni tänka er alla arga lappar som man skulle hitta vid en sådan torktumlare (töm ditt eget livsludd…), tanken hissnar ju, så det är nog lika bra att det är som det är.

  • Vi genvägar oss fram till kroppkakor och serverar ”Gnocchi med stekt fläsk, lingon och brynt smör med lite kryddpeppar” – har du all tid i världen så gör du egna gnocchisar, resten av oss förlitar oss på köpevarianten.
  • Pasta Putanesca, en klassiker och räddade i nöden
  • Stekt falukorv och stuvade makaroner, så himla gott en gång om året sådär, och den gången är nu. Men inga snabbisar, utan gammeldags idealmakaroner ska det va!
  • Mulligatawnysoppa Mulligatawny betyder ”pepprigt vatten” och är en engelsk soppa med indiskt ursprung.
    • 1 msk smör
    • 1 msk olja
    • 1 finhackad lök
    • 2 hackade vitlöksklyftor
    • 2 tärnade morötter
    • 2 hackade bladselleristjälkar
    • 1 tärnad sötpotatis
    • 1 tärnat äpple
    • 1 msk currypulver, inte den svaga fega svenska varianten utan den med lite mer sting i sig.
    • Lite chilipulver
    • 1 liter buljong, grönsak eller kyckling
    • 1 msk tomatpuré
    • 1 msk mango chutney
    • 100g basmatiris
    • 1 dl yoghurt eller gräddfil
    • hackad bladpersilija eller koriander
    • salt och svartpeppar
  1. Smält smöret med oljan i en kastrull och fräs lök, vitlök, morötter, selleri och sötpotatis över medelvärme i 10 minuter, rör om då och då. Rör i äppelbitarna och strö över currypulveret och fräs ytterligare 2 minuter.
  2. Häll på buljongen och rör i tomatpuré och mango chutneyn. Koka upp, och låt småputtra i 30 minuter.
  3. Medan soppan kokar så kokar du riset i en annan kastrull och skölj sedan av det.
  4. När soppan är klar, så låt den svalna några minuter innan du mixar ihop den med en stavmixer och rör sedan i det kokta riset.
  5. Häll på lite mer vatten om det behövs för att soppan inte ska vara för tjock, och koka sedan soppan ytterligare 3-4 minuter och smaka sedan av med salt och svartpeppar.
  6. Servera soppan med yoghurt och strössla över koriander eller persilja

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s