Chill without grill.

Recept: Sallad med Mozzarella och grillade persikor

Nu är det grillförbud och många är så ledsna. Men det finns faktiskt en hel del människor som är superglada över förbudet! Vilka då undrar ni?

Jo, stackarna som är gifta med en självutnämnd grillmaestro.

Ni vet de där, de där som kokar havregrynsgröten i en specialinsats i sin ”lille Väbber-grell” och rostar frukostmackan i rotisseriet. Från april till slutet av september får ingen laga mat inomhus, för här ska det grillas minsann!

Medlemmarna i denna grillarmé är oftast män, medelålders män, men inte alltid. Nä, det här personlighetsdraget återfinns i alla åldrar, alla kön.

Ett middagsbesök hos dem är som en specialuppsättning av ”Phantom of the Opera”, fast utspelad på en svensk altan där Fantomgrillaren fladdrar runt sina grillar, som det vore kyrkorglar.
Och med grillar så menar jag grillar! Minst 3-4 sorter ska man ha – Där bakas det bröd, där ska det rökas, och på den gamla gasolen gräddas en bröllopstårta i tre våningar… nästan. Överdriver jag?

Hur som helst, den enes glöd (eller brist på) är den andres bröd, så när grillfantasterna har landssorg drar deras partner en lättnandes suck, äntligen dags för något annat. Gör en sallad, far till stranden och chilla.

Dressing:

Vispa ihop saft från 1/2 citron, 2 tsk dijon, 1 tsk honung, 2 msk olivolja, salt och svartpeppar.

Sallad

  • 4 saturnuspersikor i kvartar
  • Mixsallat; tex ruccola, spenat, marche, babygrönkål
  • 1 Tunt skivad rödlök
  • Olivolja och smör
  • 200 gr Mozzarella i bitar
  • 4 skivor surdegsbröd
  • 2 msk kapris
  • 1 liten näve hackade hasselnötter
  1. Stek brödet i olivolja/smör tills det är gyllenbrunt på båda sidorna och lägg upp på tallrikar, ringla över lite dressing.
  2. Pensla snittytorna på persikorna med lite olja och stek på hög värme tills ytan fått färg, ca 1 min.
  3. Blanda ihop persikorna med övriga ingredienser, och toppa brödet med det.
  4. Servera som det är med bara lite mer dressing på, eller komplettera med prosciutto, salami eller en bit lax.

Ska ni fara till stranden så blanda inte ihop allt än, för det blir trist å geggigt. Lägg bröden i en ask för sig, och i en burk lägger du ner salladen i den här ordningen (baserat på densitet och kladdighet): persikor, mozzarella, rödlök å kapris, överst sallad å hasselnötter. När du ska käka så lägg salladen på tallrikarna med brödet, ruska burken så övriga ingredienser mixas, häll ut och på med dressingen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s