Kanelboulens dag, så kallas det på franska, jag lovar!

I bakgrunden ser man makens hand, redo att greppa drinken så fort fotograferingen är klar…

Recept: Kanel&Vodkadrink med bubbel

Man spelar Kanelboule ungefär som vanlig boule, men använder en liten Pågens-giffel som Lillen och rullar sedan enorma Hagabullar mot den över kontorsmattan. För er som inte vet vad en Hagabulle är så är det en kanelbulle stor som ett normalt dasslock ungefär och serveras just i Haga, Göteborg.

Förväntar ni er ett kanelbullsrecept i den här bloggen också precis som i ”alla” andra bloggar idag, så får ni leta vidare. Nej, vi tänker lite större, lite vidare, lite roligare.

Vi firar ju inte bara den kommersiella sell-outen kanelbullen som ligger torr och sockerstinn i bake-off sektionen på Pressbyrån, som en vetebrödets Dolly Style, utan det är också Vodkans dag! Och eftersom det är Thirstday* idag så kombinerar vi dessa två grejer på det bästa sättet vi kan, men en Kanel&Vodkadrink:

Kanel&Vodkadrink med bubbel

  • 1 msk kanelsockerlag (koka ihop 0,5 dl vatten, 0,5 dl socker och en ½ tsk mald kanel)
  • 2 cl vodka
  • Fyll glaset till 2/3 med äppeljos
  • Toppa med mousserande

Vill du vara lika tjusig och elegant som jag så doppa kanten på glaset i sockerlagen och snurra sedan runt på ett litet fat med socker och kanel en stund innan servering.

(Repris sedan 4 oktober 2016, men ett bra recept är ett bra recept!)

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s