Nu gör vi något enkelt och gott ännu enklare och godare!

Recept och tips: Världens bästa äggröra

-Åh, Kokerskan Ruts barnbarn, kan du inte berätta hur man gör världens bästa äggröra”. Jo, så börjar många brev och mail till bloggen just nu.
Eller, nja, det var kanske inte helt sant, MEN det borde vara så om ni visste vilken fantastisk äggröra jag gör.
Världens enklaste och tråkigaste mat tänker kanske ni nu, men så är det inte. Det är skillnad på äggröra och äggröra, sanna mina ord.  Äggröra gjort på pulver, eller recepten med mjöl i (!) lägger vi bakom oss nu, ok?

Så prova det här receptet i helgen så hinner ni testa och förfina er teknik ett innan jul, så kan ni servera den allra godaste julfrukosten (enligt mig då, en kanske inte helt oberoende källa…): Äggröra med rökt lax på rostat surdegsbröd, nersköljt med ett glas Mimosa eller två 🥂. Sen kan tomten komma när han vill!

För 2 personer:

  1. Knäck 3 ägg i en kall stekpanna (inte för stor) eller tjockbottnad kastrull.
  2. Lägg i ett par rejäla klickar kallt smör.
  3. Sätt pannan på mellanvärme, vänta tills du ser att äggen börjar koagulera så smått i botten av pannan, först då börjar du röra (inte vispa) i äggen med en slickepott och bryta upp gulan. Rör runt i pannan tills äggen har stelnat och börjar bli ”äggrörig”.
  4. Ta direkt bort pannan från värmen, rör i ½ msk creme fraiche, flingsalt och grovmalen svartpeppar och strö över gräslök (den från frysdisken funkar fint).
  5. Nu har ni en äggröra för champions. Den klarar dessutom av att varmhållas (på låg värme) en liten stund utan att bli vattning och grynig, eller få konsistensen av en upphackad gammal omelett.
  6. Servera på toast med rökt lax.
    Lök? På laxen? Nä.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s