SommarMenyRevy

Recept: Fiskbiffar

Har sommarmenyn börjat passera revy ännu?

Känner du att matjessillen står dig upp i halsen, att tanken på att sitta ytterligare en kväll på altanen i rök och grilldoft får dig att förlora viljan att leva? Campingens närbutik har ett skrämmande utbud av pulversåser och inte mycket annat… Picknickmackorna med skinkost sträcker sig som ett pärlband ända in i september.

Då gör du syrrans fiskbiffar, allt du behöver är en skärbräda och en kniv eller en stavmixer, en bunke och en stekpanna.

  • 900 gr fesk av olika sorter, lite lax, lite torsk eller kolja, ja va du vill och har.
  • 2 ägg
  • hutt grädde
  • 3 msk potatismjöl
  • Salt och kryddor
  1. Hacka fisken fint eller kör i omgångar med stavmixern till lagom konsistens.
  2. Blanda i ägg, grädde och potatismjöl samt krydda på.
    Här kan du vara kreativ:
    vanlig hederlig med dill, lite asiatiskt med lime, chili och vitlök, eller med cayenne och paprika t.ex.
    Självklart kan man ju också ha i saker som fetaost eller finhackad vårlök, men då börjar vi ju krångla till det och då är det inte lika mycket semestermat.
  3. Forma till 10-12 biffar och stek på medelvärme i smör. De behöver inte bli helt genomstekta utan du kan låta dem gå färdigt i ugnen innan servering.
  4. Servera med en sås som passar till utifrån din valda kryddning; creme fraiche blandat med lite majo och dill/gräslök eller med någon ”salladskrydda” som du har bortglömd i sommarstugan, gremolata (persilja, vitlök, olivolja och citron), creme fraiche blandat med sweet chili-sås eller den här supergoda salsan.

Så, nu håller vi sommar-skörbjuggen stången ett tag till!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s