Håll i dej

Recept: Grillad sockerkaka med mascarponekräm

Det är inte många som vet att det engelska ordet ”holiday” faktiskt är ett göteborgsk uttryck från första början! Jo, det är sant, Jag svär, tio fingrar upp till himlen.

När de göteborgska vikingarna tog sig över Nordsjön och landade på det brittiska fastlandet så skrek de glatt ”håll i dig, nu blir det åka av gubbar! Och genom århundradena har det här uttrycket förvanskats så att ”håll i dig” nu blivit just ”holiday”, synonymt för något roligt och en holiday är ju just skitskoj.

Vi gillar enkla grejer, vi gillar goa grejer och på göteborgsk man ner så jag bördig och delar med mig av ett höjdarecept.

Sockerkakan kan du köpa på macken, men gör du egen så rekommenderar jag en engelsk Victoria sponge cake, det blir liksom lite godare med mer smör i smeten.

  1. Smält 75 g vit choklad i ett vattenbad och rör sedan ner 150 g Mascarponeost, en liten klick i taget. 
  2. Skär upp sockerkakan i skivor och grilla den, eller stek dem i stekpanna i en klick smör.
  3. Servera sockerkaka med Mascarponekräm, lite honung om du har, färska bär och en liten nypa kanel.

För att citera en ung man i min närhet ”jag är fan gud” – han för sin förmåga att köra motorbåt, jag för det här mumsiga. 

Puss! ❤️

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s