Sommarens sleeper cells

Recept: Grön ärtgucca

”Visst gör det ont när knoppar brister” men det det gäller inte svenskar och solsken, då slår vi ut ögonaböj. Det räcker med 5 minuters högsommarvärme och lite blå himmel så galopperar vi, medans vi sparkar av oss skorna och sliter av oss skjortan mot närmaste plätt där vi kan lägga ut en handduk och vända näsan mot solen. 

Jag bor nära ett av Göteborgs största häng- och fritidsområde, Slottskogen och det är helt magiskt hur snabbt det mobiliseras picknickar, grillaftnar och utomhuspartyn med ljudsystem stora som en mindre husvagn. Jag ser dem framför mig, som sommarens sleeper cells sitter de hemma på en påse grillkol, väntar på signalen för att aktiveras och dra igång sommarpartyt med minsta möjliga varsel. 

Vi andra som inte är fullt lika välplanerade skrapar ihop en picknick med vad vi har hemma, och till vår hjälp kommer tortillabrödet. Låt oss ta en tyst minut och tänka på tortillabrödets uppfinnare. En sådan genialisk produkt som funkar till lunch, middag, frulle och också picknick. Packa ner vad du har hemma, ta med filten och låt alla göra sin egna rulle på plats; pulled pork, ost å skinka, lax och pepparrotsröra. 

Vi körde falafel, fetaost, avokado och någon form av ärtgucca. Mixa vitlök, citronjos, frusna gröna ärtor, olivolja, salt å chili och yoghurt/cremefräsh. Mynta är gott i. Det tror inte min familj. De skriker varje gång ”har du mynta i, blä” och så smusslar jag undan kryddburken, ljuger och säger ”bara i min del”. Sen äter de glatt och tycker det är gott. Fåntrattar. 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s